Ponuky.skBezplatná inzercia pracovných ponúk. Ponuky práce, zamestnanie, job, brigády 
Zoznam tém:

Ako si hľadáme zamestnanie

Pracovať začíname, keď sme sa rozhodli hľadať si zamestnanie. Skôr, než čokoľvek podnikneme, jasne si stanovíme svoj cieľ. Vieme, čo chceme a kam smerujeme? Môžu byť rôzne veci, ktoré napokon rozhodnú, akú prácu si zvolíme. Peniaze, osobný rast, potešenie z práce, istota, dobré medziľudské vzťahy na pracovisku.

Výrazná potreba dobrého zárobku napríklad povedie k voľbe miesta s vysokým príjmom, aj keď práca sama nebude pre nás zaujímavá. Teda, náš výber je výrazne ovplyvnený našou aktuálnou situáciou. Je dobré orientovať sa na zamestnanie, ktoré je perspektívne. Teda, v ktorom môžeme obohacovať svoju osobnosť a získavať skúsenosti. Pre trh práce budeme v budúcnosti zaujímavejší.

V obidvoch prípadoch si musíme položiť ešte jednu otázku - čo môžem potencioálnemu zamestnávateľovi ponúknuť?

K našim prednostiam môžu patriť: skúsenosti, zručnosti, kvalifikácia, dlhoročná pracovná kariéra a dobré výsledky, vynikajúce hodnotenie doterajšieho zamestnávateľa, kontakty. Keď máme ujasnenú predstavu o svojej budúcnosti a zamysleli sme sa nad svojimi schopnosťami, môžeme pristúpiť k prieskumu v oblasti trhu práce, kde sa nám ponúkajú najlepšie možnosti. Výsledkom by malo byť určenie oblasti, v ktorej by sme chceli pracovať.

AKO SI HĽADAŤ ZAMESTNANIE?
Platí zásada využívať rôzne zdroje informácií: inzeráty uverejňované v celoštátnych denníkoch inzertné noviny, regionálne denníky a miestnu tlač, rozhlas - Burza práce, Trh práce, existujúce zoznamy firiem, úrady práce, kde nájdeme aktualizované informácie o voľných pracovných miestach, sprostredkovateľské a poradenské agentúry, ktoré majú prehľad o trhu práce, miestny úrad, kontakty svojich osobných známych a kolegov. Niektorí ľudia okolo nás môžu vedieť o miestach, ktoré sú voľné alebo sa v dohľadnom čase uvoľnia. Musíme im však povedať, že hľadáme prácu a čo chceme a vieme robiť. Aj preto sa neoplatí zavádzať našich známych a predstierať pred nimi, že sme zamestnaní. Okolo 50 % ľudí po štyridsiatke nachádza svoje zamestnanie vďaka osobným kontaktom. Len 25 % pracovných príležitostí je oznamovaných pomocou inzerátov. Preskúmajte svoju sociálnu sieť a zamyslite sa, kto by vám mohol pomôcť v rámci svojej rodiny, nezabúdajte ani na vzdialenejšie príbuzenstvo, rozpamätajte sa aj na svojich spolužiakov zo školy, bývalých spolupracovníkov, s ktorými sa stretávate u lekára, na rôznych úradoch, nevynechajte ani svojich priateľov a kamarátov. Spýtajte sa aj susedov. Nežiadajte od nich prácu. Žiadajte od nich nápady a rady, ako by ste mohli prácu získať. Nemusíte sa pritom cítiť ako prosebník. Postavte sa radšej do úlohy manažéra seba samého. Vtedy nebudete prosiť o prácu, nebudete sa cítiť dotieravo, ale jednoducho poviete - viem robiť toto a toto, nevieš, komu by sa mohli zísť moje služby? Ľudia väčšinou zareagujú ústretovo.

PRIAME OSLOVENIE ZAMESTNÁVATEĽA
Pri prieskume práce ste mohli nájsť organizáciu, v ktorej by sa človek s vašou kvalifikáciou a skúsenosťami mohol uplatniť. Neváhajte a kontaktujte sa s nimi. Ako postupovať? Zistite si, kto v tejto organizácii rozhoduje o prijímaní ľudí a napíšte mu krátky informatívny list, ktorý by mal vyvolať jeho záujem o vašu ponuku.

Ukážka informatívneho listu:

Jana Suchozemská, Kvetná 45, Bratislava —————————————————————————

Ing. XY Firma Adresa

Vážený pán XY,

zaujal ma Váš článok v denníku Národná obroda, v ktorom informujete o rozširovaní aktivít Vašej spoločnosti. Pretože tieto zmeny vytvárajú nové možnosti pracovného uplatnenia pre ľudí s mojimi skúsenosťami a kvalifikáciou, dovoľujem si Vám poslať svoj životopis.

V tejto súvislosti by som rada uviedla niekoľko zaujímavých skutočností:

- mám rozsiahle skúsenosti s administratívnou prácoumám špeciálne skúsenosti s organizáciou a metodikou kancelárskej prácemám skúsenosti s organizáciou a realizáciou odbornej prípravy úradníkovmám skúsenosti s riadením kvality.

Som si istá, že by som mohla prispieť k úspechom Vašej spoločnosti. Začiatkom budúceho týždňa Vám zavolám ohľadom osobného stretnutia.

S úctou Jana Suchozemská


Na začiatok stránky

Copyright © Ponuky.sk