Ponuky.skBezplatná inzercia pracovných ponúk. Ponuky práce, zamestnanie, job, brigády 
Zoznam tém:

Najčastejšie omyly pri výbere jazykového kurzu v zahraničí

Sprostredkovanie pobytu agentúrou nestojí oveľa viac, avšak výrazne dokáže zvýšiť istotu a celkovú šancu na úspech.

Omyl č. 1: Som moderný človek, všetky potrebné informácie o jednotlivých školách si vyhľadám výlučne na internete.
Aj keď internet je nevyčerpateľným zdrojom informácií, treba rozlišovať, čo sa potrebujete dozvedieť a aký dôležitý je v danom prípade osobný kontakt, resp. ľudský faktor. V prípade výberu štúdia jazykov v zahraničí sa oplatí venovať čas získaniu informácií z viacerých zdrojov a jednoznačne sa oplatí spolupracovať s profesionálnou agentúrou.

Určite máte priateľov alebo známych, ktorí jazykový kurz absolvovali a ktorí vám môžu poskytnúť cenné rady získané na základe vlastných skúseností. Navštívte niekoľko sprostredkovateľských agentúr, aby ste po skončení pobytu, ktorý ste si vybrali bez dôkladného prieskumu trhu, nemuseli sklamane konštatovať, že ste si tú-ktorú agentúru vybrali len preto, že vedeli najlepšie klamať.

Omyl č. 2: Neviem ani slovo po anglicky, mám však peniaze na to, aby som tento jazyk mohol/la študovať v zahraničí.
Stupeň znalosti jazyka (Beginner, Elementary, Pre-Intermediate, Intermediate, Upper-Intermediate, Advanced) je pri rozhodovaní veľmi dôležitý. Hoci väčšina škôl ponúka kurzy aj pre začiatočníkov, nerobte si ilúzie, že po absolvovaní mesačného kurzu budete plynulo hovoriť napríklad po nemecky, najmä ak ide o vaše prvé stretnutie s cudzím jazykom.

Na začiatok si vyberte kurz s učiteľom, ktorý hovorí po slovensky. Ľahšie pochopíte základné alebo komplikovanejšie pravidlá cudzieho jazyka a ušetríte najmä peniaze, pretože kurz v mieste bydliska je najmenej ekonomicky náročný. Až keď budete mať určité množstvo vedomostí a dostatočnú, hoci zatiaľ pasívnu slovnú zásobu, môžete za jazykom vycestovať.

Omyl č. 3: Jazykový pobyt v zahraničí nie je malá investícia. Rozhodnem sa preto len podľa toho, aká bude cena.
Cena je dôležitá, nemala by však byť určujúca. Záujemca o štúdium jazyka v zahraničí by si mal porovnať, čo za svoje peniaze dostane. Nenechajte sa zlákať nízkou (alebo nižšou) cenou, kým presne nezistíte, čo sa za ňou skrýva. Je to buď nižšia kvalita, alebo skutočnosť, že cena nezahŕňa všetky služby, ktoré budete nevyhnutne potrebovať, a teda si ich budete musieť v zahraničí aj zaplatiť.

Seriózna agentúra má v ponuke kompletný balík služieb, z ktorých si klient vyberá tie, o ktoré má záujem (od počiatočných bezplatných vstupných informácií cez komunikáciu so školou, zabezpečenie letenky vrátane dopravy z letiska a letiskových poplatkov, stravy, ubytovania a poistenia, organizačného zabezpečenia víza s výnimkou USA až po doplnkové štúdium, aktivity na voľný čas a pod.).

Sprostredkovanie pobytu agentúrou nestojí oveľa viac, pretože zárobok agentúry predstavuje provízia, ktorú jej vyplácajú na základe dohody o spolupráci jednotlivé školy.

Omyl č. 4: Všetci moji známi si vybrali Business English, a ja predsa nie som o nič horší/ia ako oni.
Business English nie je pre každého, človek by sa nemal nechať ovplyvniť módnymi trendmi. Ak patríte medzi pokročilých, vhodnejší je krátkodobý intenzívny kurz "one-to-one", čo je individuálne vyučovanie, vďaka ktorému sa môžete sústrediť len na to, čo potrebujete k svojej práci.

Ak je váš stupeň znalosti jazyka vysoký, určite pre vás nebude problém osvojiť si odbornú terminológiu. Ak však jazyk neovládate na dostatočne vysokej úrovni, problémom je všetko, aj bežná komunikácia vrátane "business" jazyka.

Pre pokročilých stojí za zváženie možnosť prihlásiť sa do prípravy na skúšky. Príprava je intenzívnejšia a štúdium sa končí získaním medzinárodne uznávaného certifikátu, z ktorých najhodnotnejšie sú Cambridgeské certifikáty (FCE, CAE, CPE). Ak škola takéto prípravné kurzy na uvedené certifikáty neponúka, treba prehodnotiť výber a obrátiť sa na inú školu, resp. sprostredkovateľskú agentúru.

Omyl č. 5: Hlavné mestá a veľkomestá sú zárukou toho, že v nich nájdem kvalitnejšie školy ako v malých mestách a na vidieku.
Ak vám vyhovuje ruch a vyššie finančné nároky veľkomesta, máte na ne právo. Chybou však je, ak si myslíte, že kvalita je priamo úmerná veľkosti a významu sídla. V každej krajine je veľké mesto obyčajne drahšie ako menšie mestá - či už ide o Londýn, Mníchov, Sydney alebo New York.

Na štúdium je vhodnejšie pokojnejšie prostredie kúpeľných alebo prímorských stredísk a menších mestečiek. Za takéto štúdium zaplatíte menej, dostanete však viac - služby sú kvalitnejšie, ľudia menej uponáhľaní a zhovorčivejší, do školy sa môžete dostať pešo alebo na bicykli...

Do rekreačných stredísk sa však vyberte mimo hlavnej turistickej sezóny, keď je nielen prostredie, ale napríklad aj teplota vzduchu a vody príjemnejšia.


Na začiatok stránky


Copyright © Ponuky.sk